Skip to content

318 Frog Pond RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block196
Lot5.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1742
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,742
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
34%
Improvement Value:$152,500
66%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+4.3%
2024$6,629+5.9%
2023$6,257+1.3%
2022$6,174+9.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,742DeedBook 19959, Page 1506Recorded3/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 17192, Page 1260Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$37,500

From:

To:

DeedBook 15987, Page 1406Recorded1/20/2015