Skip to content

7 Conifer CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block258
Lot15.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-W-L-2UG 3336
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,336
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
39%
Improvement Value:$220,100
61%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,637+4.4%
2024$10,192+5.7%
2023$9,639+1.3%
2022$9,514+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 17678, Page 487Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5655, Page 157

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5572, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1988