Skip to content

860 Nugentown RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block261.01
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-2AG 3102
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage3,102
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
31%
Improvement Value:$266,000
69%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,479+4.4%
2024$10,998+5.7%
2023$10,402+1.3%
2022$10,266+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10142, Page 1897

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5171, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1987