Skip to content

296 Otis Bog RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1972

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block263
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG 1692
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,692
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
40%
Improvement Value:$171,200
60%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+4.4%
2024$8,080+5.7%
2023$7,642+1.3%
2022$7,542+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,692DeedBook 18237, Page 780Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 17806, Page 20Recorded3/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 10732, Page 1948

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5709, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1972