Skip to content

314 Stage RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2000

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block263
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-2UG
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage1,120
Acreage6.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
54%
Improvement Value:$137,000
46%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+4.4%
2024$8,418+18.7%
2023$7,091+1.3%
2022$6,999+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,120DeedBook 18994, Page 825Recorded4/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5706, Page 172