Skip to content

5 Madeline LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block264
Lot14.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1872
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,872
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
32%
Improvement Value:$124,200
68%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+4.4%
2024$5,161+5.7%
2023$4,881+1.3%
2022$4,818+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 16893, Page 380Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$73,500

From:

To:

DeedBook 16171, Page 1425Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 11786, Page 1155

Property Built

Built

Year Built: 1989