Skip to content

9 Pembrook CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2023

Last Sale Price
$542,789
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block264
Lot17.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,382
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
28%
Improvement Value:$239,700
72%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+4.4%
2024$9,431+279.7%
2023$2,484+1.3%
2022$2,451+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$542,789
Sq Ft2,382DeedBook 19502, Page 1961Recorded10/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 19318, Page 651Recorded3/8/2023

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 19040, Page 338Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 18613, Page 1708Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$309,995
DeedBook 15043, Page 780