Skip to content

19 Pembrook CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block264
Lot17.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-3AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,862
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
29%
Improvement Value:$230,100
71%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+4.4%
2024$9,264+5.7%
2023$8,761+2.8%
2022$8,525+4.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 16652, Page 1979Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 14960, Page 1277