Skip to content

12 Pembrook CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$431,904
Last Sale Date
Dec 27, 2007

Property Information

Block264
Lot17.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG2208
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,208
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
30%
Improvement Value:$227,500
70%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642+4.4%
2024$9,238+5.7%
2023$8,737+1.3%
2022$8,623+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$431,904
DeedBook 13903, Page 1094

Property Built

Built

Year Built: 2007