Skip to content

649 Nugentown RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block264
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2S-W-O-2AG 3306
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage3,306
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
24%
Improvement Value:$213,300
76%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+4.4%
2024$8,000+5.7%
2023$7,566+1.3%
2022$7,468+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10761, Page 1868

Property Built

Built

Year Built: 1987