Skip to content

627 Nugentown RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2019

Last Sale Price
$65,730
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block264
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2052
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,052
Acreage3.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
38%
Improvement Value:$183,400
62%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+4.4%
2024$8,449+5.7%
2023$7,991+1.3%
2022$7,886+4.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$65,730

From:

To:

DeedBook 16958, Page 1719Recorded12/5/2017