Skip to content

169 Giffordtown LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jul 5, 2000

Property Information

Block269
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L 2752
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,752
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
29%
Improvement Value:$165,900
71%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+4.4%
2024$6,623+5.7%
2023$6,264+1.3%
2022$6,182+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10150, Page 1961

Property Built

Built

Year Built: 1989