Skip to content

163 Giffordtown LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1983

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 20, 2003

Property Information

Block269
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2186
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,186
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
32%
Improvement Value:$143,200
68%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,240+4.4%
2024$5,979+5.7%
2023$5,655+1.3%
2022$5,581+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11440, Page 1259

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 10511, Page 1972

Property Built

Built

Year Built: 1983