Skip to content

19 Bear Hollow LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1996

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block270
Lot12.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG1666
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,666
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
37%
Improvement Value:$140,500
63%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+4.4%
2024$6,345+5.7%
2023$6,001+1.3%
2022$5,923+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 17232, Page 1175Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

DeedBook 15739, Page 508Recorded2/5/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10609, Page 1308

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 5344, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1996