Skip to content

318 Taylor StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block270
Lot12.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1820
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,820
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
32%
Improvement Value:$182,600
68%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,976+4.4%
2024$7,643+5.7%
2023$7,228+1.3%
2022$7,134+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16555, Page 1588Recorded10/31/2016

Property Sale

Sale
$243,476
DeedBook 11155, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10699, Page 213