Skip to content

310 Taylor StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block270
Lot12.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,029
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
36%
Improvement Value:$159,900
64%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+4.4%
2024$7,112+5.7%
2023$6,726+1.3%
2022$6,638+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12856, Page 1204

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5690, Page 20

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 5398, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1996