Skip to content

208 Allen StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1973

Last Sale Date
Sep 27, 2011

Property Information

Block270
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1248
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
49%
Improvement Value:$92,000
51%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+4.4%
2024$5,119+5.7%
2023$4,841+1.3%
2022$4,778+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973