Skip to content

695 Route 9 SouthTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block278
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,300
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
36%
Improvement Value:$277,500
64%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,889+4.4%
2024$12,350+8.2%
2023$11,411+1.3%
2022$11,263+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 13002, Page 267

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5557, Page 319