Skip to content

423 Stage RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 3, 2014

Property Information

Block280
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG2603
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,320
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
33%
Improvement Value:$193,600
67%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+4.4%
2024$8,225+5.7%
2023$7,778+1.3%
2022$7,677+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 15729, Page 630Recorded1/17/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10413, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5718, Page 413

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5544, Page 338

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5334, Page 612