Skip to content

1 Woodduck DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 2, 2015

Property Information

Block281
Lot5.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2024
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,024
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
42%
Improvement Value:$164,300
58%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+4.4%
2024$8,071+5.7%
2023$7,633+1.3%
2022$7,534+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 16002, Page 542Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 15854, Page 969Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10580, Page 970