Skip to content

698 Route 9 SouthTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block282.01
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A 6045
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,045
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,500
59%
Improvement Value:$229,500
41%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,741+4.4%
2024$16,040+5.7%
2023$15,170+1.3%
2022$14,973+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000
Sq Ft6,045DeedBook 18680, Page 913Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$816,000
DeedBook 12062, Page 193