Skip to content

20 Lippincott DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2021

Property Information

Block282.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG3298
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,298
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
19%
Improvement Value:$273,500
81%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+4.4%
2024$9,610+5.7%
2023$9,089+1.3%
2022$8,970+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14546, Page 89

Property Sale

Sale
$500,298
DeedBook 13451, Page 1947

Property Built

Built

Year Built: 2006