Skip to content

88 Briarwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block282
Lot6.139
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,337
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
35%
Improvement Value:$110,500
65%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,007+4.4%
2024$4,798+5.7%
2023$4,538+1.3%
2022$4,479+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,337DeedBook 19064, Page 1376Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,337DeedBook 17698, Page 1735Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$230,160
DeedBook 12699, Page 1151

Property Built

Built

Year Built: 2005