Skip to content

45 Marigold LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block282
Lot6.226
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,698
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
25%
Improvement Value:$153,100
75%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+4.4%
2024$5,809+5.7%
2023$5,494+1.3%
2022$5,422+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,698DeedBook 20208, Page 1937Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,698DeedBook 17614, Page 906Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$224,904
DeedBook 12273, Page 1792

Property Built

Built

Year Built: 2004