Skip to content

103 Briarwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block282
Lot6.248
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,606
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
29%
Improvement Value:$129,200
71%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+4.4%
2024$5,156+5.7%
2023$4,876+1.3%
2022$4,812+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook 16569, Page 794Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$245,787
DeedBook 12546, Page 1919

Property Built

Built

Year Built: 2005