Skip to content

115 Briarwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$219,800
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block282
Lot6.253
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-O-2AG2337
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,337
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
24%
Improvement Value:$163,100
76%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+4.4%
2024$6,093+5.7%
2023$5,762+1.3%
2022$5,687+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,800

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 17302, Page 964Recorded11/16/2018

Property Sale

Sale
$286,856
DeedBook 12705, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 2005