Skip to content

14 Cross Creek DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block284.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1748
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,748
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
23%
Improvement Value:$207,800
77%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,030+4.4%
2024$7,694+5.7%
2023$7,276+1.3%
2022$7,182+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 16358, Page 807Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12651, Page 467

Property Sale

Sale
$185,395
DeedBook 11027, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2002