Skip to content

13 Springate CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block284
Lot6.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG1478
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,478
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
30%
Improvement Value:$149,100
70%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,311+4.4%
2024$6,047+5.7%
2023$5,719+1.3%
2022$5,645+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 17035, Page 1255Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 13534, Page 208

Property Sale

Sale
$199,006
DeedBook 11859, Page 1028

Property Built

Built

Year Built: 2004