Skip to content

5 Falkinburg DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block284
Lot6.69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG1886
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,886
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
26%
Improvement Value:$206,200
74%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+4.4%
2024$7,904+5.7%
2023$7,475+1.3%
2022$7,378+4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,886DeedBook 20110, Page 407Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 15839, Page 718Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 14968, Page 296

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 12853, Page 77

Property Sale

Sale
$185,800
DeedBook 11662, Page 1897

Property Built

Built

Year Built: 2003