Skip to content

44 St. Andrews DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1975

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block285.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
40%
Improvement Value:$135,500
60%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+4.4%
2024$6,459+5.7%
2023$6,108+1.3%
2022$6,029+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,000DeedBook 18994, Page 455Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 18149, Page 504Recorded11/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975