Skip to content

48 St. Andrews DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block285.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,231
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
24%
Improvement Value:$264,800
76%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+4.4%
2024$9,885+34.8%
2023$7,335+1.3%
2022$7,240+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,231DeedBook 19028, Page 12Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12224, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 11625, Page 1947