Skip to content

8 Hogan CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block285.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1004
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
45%
Improvement Value:$89,500
55%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+4.4%
2024$4,642+5.7%
2023$4,390+1.3%
2022$4,333+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12761, Page 1079

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10684, Page 1227

Property Built

Built

Year Built: 2001