Skip to content

12 Snead CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1976

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block285.01
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG 1516
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
40%
Improvement Value:$105,700
60%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+4.4%
2024$5,011+5.7%
2023$4,739+1.3%
2022$4,677+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 16983, Page 1158Recorded12/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1976