Skip to content

7 Palmer CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 16, 2006

Property Information

Block285.01
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG2226
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
27%
Improvement Value:$212,600
73%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,640+4.4%
2024$8,279+5.7%
2023$7,829+1.3%
2022$7,727+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13062, Page 1619

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12368, Page 836

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 11165, Page 1454

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10919, Page 1763