Skip to content

22 Pelican LaneTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2015

Property Information

Block285.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2104

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1400
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
35%
Improvement Value:$114,700
65%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+4.4%
2024$4,985+5.7%
2023$4,715+1.3%
2022$4,653+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 16127, Page 1969Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12176, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 2002