Skip to content

30 Seagull DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block285.10
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2104

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-2AG2128
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
32%
Improvement Value:$147,600
68%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+4.4%
2024$6,163+5.7%
2023$5,829+1.3%
2022$5,753+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

DeedBook 15948, Page 630Recorded11/25/2014

Property Sale

Sale
$262,815
DeedBook 12141, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 2004