Skip to content

314 Center StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2000

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block285.11
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class27
Description2S-W-T-1AG11672
Dwellings2
ZoningPRD
Sq Footage1,672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
53%
Improvement Value:$85,700
47%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402+4.4%
2024$5,175+5.7%
2023$4,895+1.3%
2022$4,831+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500
Sq Ft1,672DeedBook 17835, Page 169Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 10164, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 2000