Skip to content

87 Westchester DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block285
Lot189
QualifierC1890
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class34
Description1S-AL-W
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage978
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
29%
Improvement Value:$54,700
71%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,282+4.4%
2024$2,186+5.7%
2023$2,067+1.3%
2022$2,041+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft978DeedBook 19795, Page 1829Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 15788, Page 1227Recorded4/23/2014

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 15186, Page 1258

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 12575, Page 270

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 12165, Page 1889

Property Built

Built

Year Built: 1989