Skip to content

528 Pine Valley CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Date
Feb 1, 2012

Property Information

Block285
Lot18
QualifierC0008
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class34
Description1S-AL-W 1180
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
26%
Improvement Value:$58,900
74%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,362+4.4%
2024$2,263+5.7%
2023$2,140-18.3%
2022$2,618+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15107, Page 1331

Property Built

Built

Year Built: 2003