Skip to content

712 Pine Valley CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$233,307
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block285
Lot18
QualifierC0013
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class34
Description1S-AL-W 1180
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
27%
Improvement Value:$56,700
73%
Total Assessment$77,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,296+4.4%
2024$2,200+5.7%
2023$2,081-18.7%
2022$2,560+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$233,307
DeedBook 17609, Page 1339Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 16160, Page 1149Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13444, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 2001