Skip to content

924 Pine Valley CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2001

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block285
Lot18
QualifierC0029
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class34
Description1S-AL-W 1180
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
21%
Improvement Value:$76,300
79%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,877+4.4%
2024$2,757+5.7%
2023$2,607+1.3%
2022$2,573+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,180DeedBook 17701, Page 1529Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 13089, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 2001