Skip to content

39 Pin Oak LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block285
Lot19.34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class33
Description2S-AL-W
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,057
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
27%
Improvement Value:$58,200
73%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,347+23.0%
2024$1,908+5.7%
2023$1,804+1.3%
2022$1,781+4.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,057DeedBook 19942, Page 354Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$214,000
Sq Ft1,057DeedBook 19475, Page 1859Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$154,000
Sq Ft1,057DeedBook 19188, Page 315Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 12291, Page 580

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 10400, Page 843

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5517, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1986