Skip to content

46 Westchester DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1998

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block285
Lot267
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class35
Description1S-AL-W 0969
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage969
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
30%
Improvement Value:$77,300
70%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,271+4.4%
2024$3,134+5.7%
2023$2,964+1.3%
2022$2,926+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 14122, Page 914

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 10442, Page 1801

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$90,294
DeedBook 5544, Page 849

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5374, Page 385

Property Sale

Sale
$1,266,035
DeedBook 5242, Page 942