Skip to content

606 Route 9 SouthTuckerton, NJ 08087

Commercial

Last Sale Price
$1,675,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block287.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class10
Description1S-F-A
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
34%
Improvement Value:$319,800
66%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,462+4.4%
2024$13,857+5.7%
2023$13,105+1.3%
2022$12,935+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,675,000
DeedBook 19854, Page 145Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 15790, Page 976Recorded4/24/2014