Skip to content

61 Leitz BoulevardTuckerton, NJ 08087

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block287.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
47%
Improvement Value:$88,000
53%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+4.4%
2024$4,744+5.7%
2023$4,487+1.3%
2022$4,428+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,424DeedBook 18919, Page 936Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16847, Page 749Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$120,962
DeedBook 15316, Page 1932

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 13114, Page 318

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 12271, Page 1982

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5745, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1975