Skip to content

91 Leitz BoulevardTuckerton, NJ 08087

Built 2005
Other Exempt

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block287.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,428
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
31%
Improvement Value:$176,700
69%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+4.4%
2024$7,262+5.7%
2023$6,868+1.3%
2022$6,779+4.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,428DeedBook 19817, Page 1155Recorded10/15/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 16745, Page 1809Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$330,750
DeedBook 13035, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 12159, Page 654

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 11002, Page 919

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 10379, Page 1159