Skip to content

10 Grove CourtTuckerton, NJ 08087

Built 1971

Last Sale Price
$243,500
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block287.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-W-R-1UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
56%
Improvement Value:$63,600
44%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+4.4%
2024$4,139+5.7%
2023$3,915+1.3%
2022$3,864+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$243,500
Sq Ft936DeedBook 19317, Page 1837Recorded3/8/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14284, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1971