Skip to content

28 Laurel LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1984

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block287.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1444
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,444
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
48%
Improvement Value:$84,000
52%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,779+4.4%
2024$4,579+5.7%
2023$4,331+1.3%
2022$4,274+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 16272, Page 717Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 5520, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1984