Skip to content

18 Laurel LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1995

Last Sale Price
$400,500
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block287.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,624
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
37%
Improvement Value:$129,800
63%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,125+4.4%
2024$5,868+5.7%
2023$5,550+1.3%
2022$5,478+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,500
Sq Ft1,624DeedBook 19429, Page 1788Recorded7/13/2023

Property Sale

Sale
$114,750
DeedBook 5346, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5208, Page 731