Skip to content

40 Laurel LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1974

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Mar 16, 2001

Property Information

Block287.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG 1702
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
43%
Improvement Value:$102,500
57%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,327+4.4%
2024$5,105+5.7%
2023$4,828+1.3%
2022$4,765+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10351, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1974